KORENE – časť I.

Započúvala som sa do piesne „KORENE a okamžite pridala zvuk. Už samotný nástup bol neskutočný. Nevedela som, čo mám skôr vnímať - obraz, text alebo hudbu??? Všetko zvlášť, ale aj spolu bolo tak silné, že mi naskakovala husia koža. Už po prvých sekundách som dostala zásah - priamo do srdca. Toto sa mi už dávno nestalo...

Prepojenie popu s folklórom na mňa pôsobilo priam magicky. „Kokteil“ melódie, príbeh a obsah slov, ma unášali do spomienok na detstvo. Po lícach sa mi kotúľali slzy a záverečnú scénu som doslova „hltala“ so zatajeným dychom. Ten pocit, ktorý sa na mňa preniesol, sa nedá popísať slovami, tie by ho totiž neobsiahli. Aj také vie byť umenie. Púšťala som si tú pieseň znova a znova, predpokladajúc, že počiatočný „ošiaľ“ pominie, ale on nepominul. A tak som sa stala fanúšičkou tohto projektu s cieľom šíriť ho medzi ľudí u nás doma, ale aj v zahraničí. 🙂

Srdce, láska

ICONITO & FS ZEMPLÍN

Keď si moderná hudba oblečie šat folklóru, vznikne zaručene originálne dielo. Presne tak to je aj v prípade spolupráce kapely ICONITO a FOKLÓRNEHO SÚBORU ZEMPLÍN. Ak by ste si mysleli, že tento koncept bude pôsobiť neprirodzene, veľmi by ste sa mýlili. Členovia kapely ICONITO  majú  totiž folklór zaKORENE v sebe. Už od detstva ich sprevádzal vo forme hudby, či tanca. Inšpiráciu z tradičnej ľudovej kultúry čerpajú nie len pre hudbu a texty, ale jej motívy nájdete aj na ich „oblečení“ a logu.

Srdce, láska

KORENE

Pestrá paleta zvukov a hudobných nástrojov (kutie kosy, pastierske píšťalky, fujara, husle, klavír, bicie,...), mužské sólo citlivo dopĺňané harmóniou ženských hlasov, zmiešaný zbor, dejová línia a sila záverečného slova podfarbená individualitou skvelých slovenských hercov (Mariána Slováka, Jána Grešša, Ľubomíra Pauloviča, Alfréda Swana, Františka Kovára a Vladimíra Jedľovského), z ktorých každý reprezentuje jeden zo šiestich regiónov, predurčujú „KORENE“ na to, aby v nás vzbudili silné emócie.

Ako hovorí spevák skupiny ICONITO - Kristián Dufinec, samotný dej a odkaz projektu je možné vnímať v dvoch rovinách. V prvej to sú pracovné nástroje typické pre daný región: „pri Myjave je to roľníctvo, na Podpoľaní výroba fujár, na Horehroní drevorubačstvo, na Kysuciach a v Terchovej furmanstvo i pastierstvo, pri Goraloch pltníctvo a na Zemplíne vinárstvo". Druhú rovinu tvoria elementy života: „práca - Myjava, tvorba i radosť zo života - Podpoľanie, smrť  - Horehronie, rodina - Kysuce a Terchová, návrat domov a zmierenie - Goral a na Zemplíne je to vojna a odlúčenie".

Spoločnou témou všetkých je však láska, vzťah muža a ženy, ako aj cit pre vlastné korene. Dokonalosť v každom detaile, veď posúďte sami...

Srdce, láska

NIKDY NEZABUDNEME

Vždy som rada cestovala a chcela žiť v zahraničí. Posledné roky mi to bolo dokonca umožnené, no zvláštnou hrou osudu (zásahmi vyššej moci), som bola „nenápadne“ presúvaná naspäť na SLOVENSKO. Myslím, že nie som sama, kto sa v piesni „KORENE“ našiel a možno aj dostal odpovede na svoje otázky. Energia „KOREŇOV“ v človeku prebúdza tú najhlbšiu vďačnosť, lásku, hrdosť a úcta voči rodičom, našim predkom, no i k miestu, kde máme svoje korene. Zároveň dodáva odhodlanie a túžbu si toto dedičstvo chrániť ako poklad. Nie iba pre krásu, lásku a drinu, ktorú do neho vložili tí, čo tu boli pred nami, ale aj pre tých, ktorí prichádzajú po nás. Odkaz „NIKDY NEZABUDNEME“ je obrovským záväzkom pre nás všetkých.

V období globalizácie si nenechajme ukradnúť to, čo je naše“. To, či (ne)zabudneme záleží len na nás.

Kríž

Z piesne „KORENE“ na nás „nedýcha“ iba odtlačok duše autorov, interpretov, prarodičov, rodičov, nás, našich detí, vnukov, ... ale aj samotného SLOVENSKA.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa na tomto krásnom projekte podieľali, podieľajú a budú podieľať. 🙂

Srdce, láska

 

„Keď sa stretnú tí správni ľudia, nič nebráni tomu, aby sa prepojilo zdanlivo neprepojiteľné.

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *