Downow syndrom, Poézia, Svetový deň, sesternica

Poézia a Downov syndróm

Spája ich viac ako „Svetový deň“?

Je prvý jarný deň a ja sa práve z rádia dozvedám, že je „Svetový deň Poézie“. Rozbúchalo sa mi srdce, to nemôže byť náhoda! Pred chvíľou som poslala svoju prvú básnickú zbierku do tlače. Posmelená touto informáciou, dávam na „fejsbúk“ moju báseň. Chvíľu na to sa objaví iný status – s fotkou mojej sesternice. Na moje veľké prekvapenie aj ona dnes oslavuje – „Svetový deň Downovho syndrómu“.
Srdce, láska

Spojenie poézie a downovho syndrómu na „oficiálnej svetovej úrovni“ ma zaujalo. ? Pre istotu som skontrolovala, či ten druhý status nie je z iného dňa. Nebol, a aj „gúgl“ mi povtvrdil, že je to tak. Dokonca sa „k nám“ v tento deň pridávajú ešte aj invalidi, bábkari, lesy, zdravý spánok a boj proti rasovej diskriminácii, keby ste náhodou nevedeli (ja som nevedela). ?

Svetový deň poézie vyhlásili v roku 1999 v Paríži. Bolo to na 30. zasadnutí Generálnej konferencie Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru, s cieľom podporiť rôzne iniciatívy na rozvoj umeleckej tvorby, vrátane poetickej. Dozvedám sa, že písanie básní je spôsob ako zveľaďovať rodný jazyk – ja by som k tomu neskromne dodala, že prostredníctvom poézie môžeme zveľadiť oveľa viac. 😉

Svetový deň Downovho syndrómu bol vyhlásený v roku 2006 na podnet dvoch organizácii – Medzinárodnej spoločnosti Downovho syndrómu a Európskej asociácie Downovho syndrómu. Nie náhodou pripadol na 21. marec, ktorého čísla symbolizujú zhluk 3 chromozómov (spôsobujúcich Downov syndróm) na 21. chromozómovom páre. A čo je jeho cieľom? Snaha meniť predsudky verejnosti voči ľuďom s mentálnym postihnutím, poukázať na to, že s našou pomocou sú schopní sa vzdelávať a tým im môžeme pomôcť začleniť sa do bežného života.

Srdce, láska

Byť „iný“ nie je jednoduché

Byť „iný“ nie je jednoduché, neraz som bola pri tom, keď boli ľudia s mentálnym postihnutím terčom posmeškov. No verte mi, keby ich tí „posmeškári“ spoznali osobne alebo videli na Špeciálnych olympiádach tak, ako som mala tú možnosť ja, padla by im sánka. „STE skrátka špeciálni!A my „pseudozdraví“ sa máme od vás stále čo učiť. Našťastie viem aj to, že máte okolo seba ľudí, ktorí vám prejavujú lásku a vy im tú lásku niekoľkonásobne vraciate.

Srdce, láska

Rešpekt a obdiv rodičom, blízkym a tým, ktorí pomáhajú

Život so zdravotne postihnutým človekom nie je len o smiechu a radosti, zvlášť keď príde zhoršenie stavu, bolesti alebo nie práve „najlepší deň“. Viem, že vtedy vy, ktorí ste pri týchto ľuďoch to máte veľmi ťažké, možno niekedy idete na doraz, no napriek tomu bojujete, lebo viete, že to musíte a chcete dať – z lásky a zodpovednosti voči nim. Oni sú na tom horšie a hlavne sú odkázaní na vás. Skláňam sa pred vami, máte môj hlboký obdiv a rešpekt.

Srdce, láska

Mala som šťastie, obrovské šťastie, že som sa od malička stretávala so „zdravotnou inakosťou“, ktorú som vďaka mojim rodičom vnímala ako prirodzenosť. A hlavne mi boli rodičia príkladom v tom, že si musíme pomáhať. Od narodenia boli v mojej blízkosti ľudia, ktorí boli „iní“ – ale mne to vôbec nevadilo, pre mňa boli úžasní, či už na vozíku, nevidomí, nepočujúci alebo inak „špeciálni“. 😉

Hľadím na fotku mojej sesternice, ako sa usmieva na svet a v duchu si myslím: „Poézia a Downov syndróm“ – dve na oko nezlučiteľné veci a pritom tak úzko prepojené, rodinným putom a poéziou života. Skôr, ako bol vyhlásený tento deň, som Ťa vložila do jednej z mojich básní. Si totiž „svetová“ aj bez „Svetového dňa“ a všetci, čo Ťa poznáme, to vieme.

Downow syndrom, Poézia, Svetový deň, sesternica

Pokiaľ by ste si chceli prečítať viac o Downovom syndróme, nech sa páči, tu sú odkazy na:

Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR

Special Olympics Slovakia

Srdce, láska


„Je skvelé, keď deti vidia svojich rodičov, ako pomáhajú iným. Je totiž veľký predpoklad, že toto správanie raz po nich zopakujú.“ 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *