Marián Laššák, bojové umenia, Kungfu, cesta, záleží

O vytrvalosti, detskom sne a ceste k sebe – Úvod

Marián Laššák v Bielom oblaku, Peking

Sú nenápadní. Na prvý pohľad by ste si ich možno ani nevšimli. Svojou cestou kráčajú s pokorou a v tichosti. Nepotrebujú veľa o sebe hovoriť, ich spôsob života hovorí za nich. Takýmto človekom je aj MARIÁN LAŠŠÁK - v súčasnosti pôsobiaci ako lektor bojových umení, zdravotných cvičení a čínskeho jazyka. V sérii troch článkov sa dočítate o jeho detskom sne „o veľkom bojovníkovi“, o cieľoch, strate ilúzií, prekážkach, úspechoch, odchode do Číny, ale aj návrate na Slovensko.

Srdce, láska

Vždy mi poskočí srdce, keď stretnem ľudí, ktorí sa snažia urobiť tento svet lepším a sú úspešní v tom, čo robia. Je radosť tráviť čas v ich prítomnosti a ja som vďačná, za každý kúsok z ich života, o ktorý sa s nami podelia. Mariána som spoznala v čase, keď Čína bola jeho domovom a na Slovensko sa vracal (doslova) na pár týždňov. Zhoda „náhod“ to zariadila tak, že sme sa viezli rovnakým autom na jedno podujatie v Čechách. Rozprávali sme sa niekoľko hodín a ja som mala možnosť zistiť, že Marián je nielen vzdelaný mladý muž, z ktorého vyžaruje prirodzená autorita a pokora, ale aj človek vysokých morálnych kvalít, disciplíny a túžby pomáhať ostatným. A to som vtedy ani netušila, že Marián ...

... sa stal ako prvý cudzinec v histórii rodinným žiakom svojho učiteľa / majstra YuQingdi a pokračovateľom ôsmej generácie školy Wujiquan

... získal pre Slovensko bronzovú medailu v tradičných čínskych bojových umeniach na Majstrovstvách sveta v Číne (Huangshan, r. 2012)

... založil školu Kung fu a Qi gongu, v ktorej pod vedením jeho troch inštruktorov cvičia žiaci z viac ako 10 krajín celého sveta (Peking, 2016)

... ako jediný cudzinec, bol v r. 2015 - 2016 prizvaný vyučovať bojové umenia a zdravotné cvičenia v taoistickom kláštore Biely Oblak v Pekingu (Biely oblak je sídlom celočínskej Taoistickej asociácie a Taoistickej Univerzity)

... v roku 2012 získal 6. majstrovský stupeň (duanu/danu) čínskych bojových umení pod Čínskou Asociáciou Wushu

... od roku 2018 predsedá Medzinárodnej asociácii Fumin Wujiquan

... sa jedného dňa vráti na Slovensko, aby nadobudnuté skúsenosti a poznanie vložil do projektu (pre širokú verejnosť), ktorý je zameraný na telesný, duševný a duchovný rozvoj (Brezno, 2018)

Srdce, láska
Týmto úvodom otváram sériu rozhovorov s Mariánom. Nech každému prinesú to, čo práve potrebuje. 🙂
Všetky fotky v článkoch o Mariánovi Laššákovi pochádzajú z jeho súkromného archívu, podliehajú autorským právam a sú použité s jeho súhlasom.

2 komentáre

 • Misha

  Velmi poutavy rozhovor!!! Diky zajimave zivotni ceste tohoto mladeho muze, obsahuje clanek plno vybornych napovedi, jak z negativu na pozitiv a to jak v dusevnich, tak i fyzickych aspektech! Uz ted se tesim na dalsi pokracovani 🙂

  • Zee Key

   Mishka,
   pochopila si to správne. Cieľom nielen tohoto rozhovoru, ale aj celej stránky je okrem návratu k hodnotám aj sprostredkovanie možností a nástrojov, ktoré nám môžu pomôcť zvládnuť určité situácie. Vďaka za výborný postreh a veru, je sa ešte v rozhovore s Mariánom na čo tešiť.:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *