„BONBON“ – album, ktorý chutí

Bol chladný januárový deň, keď som poslala PETROVI ADAMOVI správu s otázkou, či by nechcel napísať recenziu k mojej zbierke básní. V tom čase bol v Amerike a ja som vedela, že je pracovne vyťažený prípravou svojho nového hudobného albumu. Peter však moju ponuku prijal a role recenzenta sa zhostil – bez akýchkoľvek „hviezdnych“ maniérov. On totiž žiadne nemá.

A ja som vďaka tomu mala možnosť bližšie spoznať nielen talentovaného umelca, ale aj človeka, pre ktorého je život plný chýb (nebojí sa použiť toto slovo na to, aby prijal vlastnú zodpovednosť), skúseností, zážitkov a jaziev, krásny. Každá pieseň z albumu „BONBON“ je odrazom jedinečnej kapitoly jeho života. Svojou priamočiarosťou a zmyslom pre humor pridáva niektorým z nich pikantnosť“, preto odporúčam – ochutnávajte tento album opatrne, aby vám náhodou nejaký „bonbón“ nezabehol tak, ako mne. ?

Srdce, láska

Kto je Peter Adamov?

O tom, že je Peter skvelý hudobník, spevák, skladateľ, textár, multiinštrumentalista, ktorý svoj talent s ľahkosťou už mnohokrát prejavil v rôznych hudobných štýloch, niet pochýb. Nie každý však vie, že Peter je aj herec, učiteľ, cestovateľ, polyglot, hrdý Slovák a zároveň „občan“ planéty Zem, „Majster Netopier“, Jánošíkológ a homo ludens (pozn. autora: homo ludens = hrajúci sa človek).

Srdce, láska

BONBON“ – bonbón alebo viac než dobrý

Ahoj Peťko, teší ma, že s Tebou môžem urobiť rozhovor v priestore, kde „ZÁLEŽÍ NA VŠET.COM“. Pred časom si vydal nový album „BONBON“ a dnes, keď trávime viac času vo vynútenej izolácii, zúžili sa nám možnosti na rôzne aktivity. Hudba však aj naďalej ostáva fantastickým nástrojom na spríjemnenie dlhých chvíľ a pohladenie duše (aspoň pre mňa) a je úžasná v tom, že si ju vieme preniesť tam, kde sa práve nachádzame.  Pred tým, ako sa začneme rozprávať o samotnom albume, povedz mi ako zvládaš túto „korona“ situáciu?

Na začiatku sa chcem poďakovať za rozhovor a čo sa týka dnešnej situácie, aj keď koronavírus priniesol do našich dní veľa ťažkostí, snažím sa to vidieť skôr pozitívne. Po nebi lieta ďaleko menej lietadiel, ľudstvo sa stíšilo vo svojej slepej honbe za  „fiktívnym“ bohatstvom a dostalo hlbokú lekciu, naučiť sa opäť si vážiť pravé hodnoty akými sú Zem, príroda, voda, vzduch a rodina.

Ako som už uviedla v úvode, album „BONBON“ vznikal počas Tvojho trojmesačného pobytu v USA. Nebolo náhodou pôvodným zámerom, že tam napíšeš knihu? ? Čo sa stalo, že namiesto čítania knihy dnes počúvame hudbu?

Áno, pôvodný plán bol napísať knihu o mojom živote. Mala to byt akási autobiografia vyskladaná z najsilnejších životných zážitkov, či už išlo o tie mystické, „zázračné“, milostné alebo humorné. Zhodou „náhod“ som však pri návšteve mojej sestry v USA dostal k dispozícii nahrávacie štúdio, otvoril „šuplík“ mojich (poväčšine) nedokončených piesní a začal som ich postupne nahrávať. Dá sa povedať, že každá pieseň na tomto albume je odrazom istej kapitoly môjho života a teda aj album „BONBON“ by sme mohli nazvať istým druhom „autobiografie“.

Názov Tvojho albumu vznikol podľa názvu prvej piesne „BONBON“, či však ide (v preklade z francúzštiny) o „bonbón“ alebo o 2x po sebe napísané slovo „bon“, čo znamená dobrý, neprezradíme. V každom prípade názov albumu mi pripomenul výrok Foresta Gumpa, ktorý v rovnomennom filme hovorí: „Život je ako bonboniéra, nikdy nevieš, čo ochutnáš“. Keď som si vypočula Tvoj album, bolo to presne tak! Každá pieseň na ňom je úplne iná. Je tá podobnosť s Forestovým výrokom náhodná?

Istá podobnosť tam môže byť, ako chlapec som totiž miloval bonboniéry práve preto, že každým svojím kúskom ponúkala iný lahodný zážitok, niekde bol oriešok, niekde nugát, … :). Album „BONBON“ ponúka exkluzívna zmes latino a afro rytmov (samby, bossy, bossanovy, reagge, reggaetonu), jazzu, popu, accoustic, francúzskeho šarmu, slovenského srdca a jedného českého textu.

BONBON

Čo je cieľom tejto rozmanitosti?

Ak je niekto z muzikantov, či spevákov skutočne hudobne rozmanitý, tak som to ja. ? Ja totiž rozmanitosť milujem, je mojou prirodzenosťou. Preto sa mi stala cieľom i v mojom vyjadrení. Otvorme teda okná svojej mysle a potešme svoje duše bohatou rozmanitosťou poézie života a krásou vyjadrenou hoci aj v hudbe.

Na obálke svojho CD píšeš, že tento album odzrkadľuje to, čo Ťa v živote zasiahlo. Napr. v skladbe „Take it Easy“ je síce motívom neopätovaná láska, no cítiť z nej ľahkosť a určitý nadhľad, znamená to, že „staré jazvy z lásky“ sú už zahojené?

Hm, … Vďaka hlbokým traumám v živote môžeme získať určité kvality, ktoré by sme inak nikdy nezískali. Ja to vnímam tak, že „v tom najväčšom prekliatí spočíva požehnanie“. Pravdaže ho musíme chcieť objaviť a spoznať. Nie je podstatné to, čo sa nám v živote deje, ale to, ako sa k tomu postavíme. Neopätovaná láska sa nikdy nezahojí, ak je skutočná, ale dá sa s tým naučiť žiť a milovať. V živote budeme mať vždy dosť dôvodov smútiť a žialiť, ale mať oči otvorené pre všetky drobné radosti, je mojou cestou.

Keď sme sa pred nejakým časom o Tvojom albume rozprávali, mal si pre fanúšikov prichystané turné, ktoré je z pochopiteľných dôvodov na nejaký čas odložené. Naživo sa asi tak skoro nestretneme, ale sprostredkovane cez hudbu áno, Tvoje skladby sa hrajú v rádiách a určite máš vytvorenú nejakú „fan zone“, kde je možné si Tvoj album zakúpiť (či už ako CD alebo stiahnuť), prípadne vypočuť ukážky skladieb.  

Všetky moje skladby sa dajú zadarmo vypočuť na YouTube, či Spotify. Kto však chce „hmatateľný“ dôkaz mojej tvorby, môže si ho objednať napríklad v Hummel music či na mojej „fejsbúkovej“ stránke Peter Adamov Music, poprípade na nejakom budúcom koncerte.

Niektorí speváci, začali robiť „online koncerty“, je to aj Tvoj prípad?

Áno. Prvý online koncert pod názvom „Z každého rožka troška“ usporiadame spolu s vynikajúcou gitaristkou Michaelou Regecovou v nedeľu 26. 04. 2020 o 18. hod. V tomto komornom prevedení odznejú piesne môjmu srdcu blízke z albumov Keď, Portrait, BONBON, ale aj cover verzie známych piesní, či skladby klasického repertoáru. Týmto všetkých našich fanúšikov srdečne pozývam a teším sa, že aspoň takto budeme mať možnosť „sa stretnúť“.

Na čom Petrovi Adamovi záleží?

Záleží mi na tom, aby sme si všetci navzájom pomáhali, potešovali sa, rozosmievali, objali, keď nám je smutno, či ťažko. Aby sme si boli všetci vedomí, aké privilégium a i zodpovednosť je byť človekom. Aby sme neboli k ničomu ľahostajní, aby sme dokázali rozlíšiť fikcie a virtuálnu realitu od tej skutočnej, kde nik nemôže byť nikdy nahradený. Aby sme cítili, ako všetko so všetkým súvisí, aby sme boli veľkorysí k iným tak, ako chceme byť veľkorysí k sebe. Aby sme chápali že sa máme práve tak, ako si zaslúžime, aby sme nikomu nič nezávideli a vždy si pamätali, že to, že niečo nejak vyzerá ešte neznamená, že to tak naozaj aj je. Aby sme zasvätili svoj najväčší dar – nie peniaze, ale čas tým, ktorí za to stoja v našom srdci a tomu na čo sme predurčení – vytvárať existenciu pre blaho všetkých. Amen ?

Čo by Peter Adamov poprial priaznivcom projektu „ZÁLEŽÍ NA VŠET.COM“ v tomto zvláštnom „korona“ období?

Radosť a smiech, lebo tie nám dávajú chuť žiť a robia nás odolnými voči chorobám. Potom lásku, lebo tá dáva nášmu bytiu skutočnú hĺbku. Nuž a ešte aj vieru v Toho, kto zorganizoval vesmír tak, ako funguje. Lebo jedine taká viera nám dá pokoj a pocit bezpečia. Ďalej odvahu tvoriť a robiť to, čo cítime, že je správne a čo obohatí život nie len ľudí, ale i zvierat a stromov. A ešte pokoru. Lebo bez nej si budeme stále pyšne namýšľať, že sme viac ako kameň, vták, či list stromu. Nie sme. Sme všetci jedným dychom Božím.

Srdce, láska

V rozhovore s Petrom Adamovom by sa dalo ešte pokračovať a možno aj pokračovať budeme. 🙂 Na záver dodám len toľko, že každý z 12 „bonbónov“ na jeho novom albume je iný a vytvára jedinečnú atmosféru. Jeden sa vám bude v ústach (alebo skôr ušiach?) lahodne rozpúšťať, iný zaskočí svojou pikantnosťou, ďalší oživí chuť vašich spomienok, či túžob. Dobrá správa je, že na rozdiel od tých z „bonboniéry“, si tieto „hudobné“ môžete vychutnať znova a znova, a tak precítiť nie len hĺbku a zmyselnosť,  ale aj vtip a hravosť, ktoré do nich autor vložil. Jeho „BONBON“ je VIAC než 2x dobrý a ja sama sa rada opakovane vraciam k tomuto hudobno-gurmánskemu zážitku. Čím viac ho ochutnávam, tým viac mi chutí. Chcete ochutnať aj vy? Nech sa páči, ponúknite sa….  ?

Fotky k článku pochádzajú zo súkromného archívu Petra Adamova, podliehajú autorským právam a sú použité s jeho súhlasom.

3 komentáre

  • ejsi

    …tak klobuk dolu pred takymito hudobnikmi ako je Peter Adamov..na male Slovensko taky Paaan hudobnik aj samozrejme s Tymi co sa na albume podielali.. Velka vdaka, robite radost uchu aj dusi obycajnemu posluchacovi neobycajnou kvalitnou muzikou….len neviem zohnat origin. CD ak mozete dajte tip kde kupim,, dakujem

  • Peter

    Ejsi,
    ďakujem za peknú odozvu! Teším sa že moja tvorba potešila. To ma nabíja chuťou k novým piesňam.
    Prídite na niektorý z mojích koncertov, napr 11.sept v Hamsik Prosseco Bar(Bratislava), 18.sept Grand Castle Liptovsky Hradok, 24.sept Art Vinoteka Bratislava, 26.sept V klub Bratislava, 9.oct Light Hous Club Trnava, alebo 14.oct Babylon Bratislava. Začiatky koncertov sú zhruba o 19:00 alebo bližšie info nájdete na mojej fun fcb page Peter Adamov Music. Na koncertoch sa bude dať kúpiť aj moje CD, poprípade sa skúste spýtať v Hummel Music Bratislava. Prajem pekný deň a teším sa na stretnutie! 🙂 Peter Adamov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *